184 PRINS WILLEM GEORGE FREDERIK VAN ORANJE EN NASSAU. een beslissende neder- sclioon gedenkteeken en bracht hun bij Hondschoten laag toe: sinds aldaar door een vereeuwigd. Vier dagen later keerde Houchard zich tegen de Nederlanders en het zwakke Oostenrijksche korps van Beaulieu aan de Lijs en bij Meenen. Prins Frederik wierp de Franschen aanvankelijk bij Werwick terug. Maar terwijl hij met 5000 man stelling hield, hervatte de vijand den volgenden morgen den aanval met zes voudige overmacht. Tweemaal drongen de Franschen in Werwick door; zij werden herhaaldelijk verdreven maar bleven ten slotte meester van het dorp. Een hevig kanon- en geweervuur bracht de Oostenrijksche cavalerie op ’s Prinsen rechtervleugel tot wijken en veroorzaakte groote verwarring bij de infanterie. Oprukkende tegen de brug, trof een geweerkogel den Prins in den rechter schouder. Hij stortte van het paard en werd door vier huzaren van het slagveld gedragen. De Staatschen moesten naar Meenen, vervolgens in de richting van Gent terug gaan. Hoe hevig er bij Werwick gestreden is, blijkt uit dever- lieslijsten drie generaal-majoors en vier kolonels werden gekwetst, drie andere hoofdofficieren gedood, drie gebles seerd, en veertig andere officieren buiten gevecht gesteld. Men vervoerde Prins Frederik over Brugge naar Sluis, in een zeilvaartuig naar Rotterdam, vervolgens naar het Huis ten Bosch. Ofschoon de wonde na herhaalde operatiën en insnijdingen zich eindelijk sloot, is ze nooit geheeld en beeft allengs ’s Prinsen gezondheid geheel ondermijnd. De strijd te Werwick werd de oorzaak van zijn ontijdigen dood in 1799. In de eerste dagen van het volgende jaar ontving de Prins „als blijk van erkentelijkheid voor de diensten in „de jongste campagne bewezen en voor de gevaren,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 319