195 HERINNERINGEN AAN KONING WILLEM II, ENZ. edele Prins meer en meer de harten der Belgen voor zich te winnen. Helaas, nimmer mocht hij het volk besturen, dat hij zoo echt genegen was. Het oproerig tooneelstuk in de la Monnaie „la Muette de Portici" ontstak het reeds lang smeulende vuur in laaiën gloed en toen in het vierde bedrijf Masaniello zich verhief en het volk te wapen riep, stonden al de toeschouwers op en duizende stemmen herhaalden de woorden van den tooneelspeler„Aux armes, aux arm es!" Dienzelfden avond begon het oproer. Den 27en Augustus kwamen de berichten van den opstand in ’s-Grravenhage. Koning Willem I riep den ministerraad bijeen en er ontstond een verschil vooral tusschen den Koning en den Kroonprins. De Belgen verlangden het ontslag van van Maanen, den zoo gehaten minister. Deze bood zijn ontslag den Koning aan; de Kroonprins drong er op aan, dat de Koning aan het verlangen des Volks zoude toegeven, doch Willem I wilde nog van geen toegeven weten. Hij besloot de Generale Staten in eene buitengewone zitting bijeen te roepen en inmiddels den Prins van Oranje en Prins Frederik, aan het hoofd van een leger naar Belgie te zenden, om de orde te herstellen. De Prinsen kwamen den 29en Augustus te Antwerpen en na eenige beschikkingen, opdat de orde aldaar zoude bewaard blijven, trokken zij met een leger van ongeveer 20,000 man naar Brussel en legerden zich te Vilvoorden. De Kroonprins begaf zich met zijn broeder naar het paleis van Laken en ontbood den baron van Hoogvorst, algemeen Commandant der burgerwacht, die zich on- middelijk naar Laken begaf, in gezelschap van van der Smissen en de Hotton, aanvoerders der burgerwacht,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 330