197 HERINNERINGEN AAN KONING WILLEM II, ENZ. Oranje. fl'Fas geteeicend) Willem, Prins van Frederik, Prins der Nederlanden. dienst der surveillance te verlichten, welke de burgers tot dit oogenblik hebben verricht, zoodra de niet wettige kleuren en vlaggen, zijn neergelegd en de teekénen, welke eene verdwaalde menigte heeft verwijderd, weder op hunne plaatsen zijn hersteld”. Deze bepalingen der prinsen veroorzaakten eene alge- meene verontwaardiging onder de burgers. Men wilde zich aldus niet onderwerpen en met nog meerdere in spanning werkte men aan de verdedigingswerken. Eene nieuwe deputatie vertrok toen naar Laken en deze keerden ongeveer middernacht in de stad terug. Des morgens werd de uitslag bekend gemaakt. De prins van Oranje zoude zonder zijne troepen de stad binnen trekken enkel vergezeld van zijne staf en hij zou zich plaatsen onder de bescherming der burgerwacht. De kroonprins rekende door deze moedige daad, welke volstrekt niet zonder gevaar was, de harten der Brusse laars te winnen. Den volgenden dag, omstreeks den middag trok de kroonprins, vergezeld van vier zijner officieren en de hoofden der burgerwacht, Brussel binnen. De burger wacht had zich in twee reiën geschaard van den brug van Laken tot de Groote Plaats. Wel moet het pijnlijk voor den kroonprins geweest zijn, die talrijke verdedigingswerken te aanschouwen, doch pijnlijker nog was het, die zwijgende menigte te zien, uit welke geen enkele vreugdekreet, geen enkele toejuiching opsteeg. Alles was plechtig, doch ’t was

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 332