198 HERINNERINGEN AAN KONING WILLEM II. ENZ. samengesteld uit de heerenden van der Fosse, gouverneur van Brussel; als de plechtigheid eener begravenis, bezield door den ernst des doods. Tevergeefs beproefde de kroonprins dan öok eenige geestdrift te brengen onder die zwijgende menigte. Voor het stadhuis gekomen, verklaarde hij slechts als vrede stichter de stad te zijn binnengekonien. „De Koning”, zeide hij, „bemint zijn onderdanen; hij wil het bloed der Belgen niet zien stroomengij hebt een goed koning, die u lief heeft. Heeren, roept dan met mij: „leve de Koning Enkelen slechts beantwoorden aan het verzoek des prinsen en ook dezen zwegen spoedig, toen zij de ge biedende teekenen van afkeuring hoorden. Ontmoedigd en ontevreden gaf hij zijn paard de sporen en reed in galop naar zijn paleis. Alsdan verscheen de volgende proclamatie: „Z. K. H. de prins van Oranje in naam des Konings. Inwoners van Brussel. Met vertrouwen heb ik mij te midden van u begeven. Mijne veiligheid is volkomen, verzekerd als zij is door uwe edelmoedigheid. Aan uwe zorgen moeten wij de herstelling der orde dankenhet doet mij genoegen dit te mogen erkennen en er u in naam des Konings voor te bedanken. Vereenigt u thans met mij om de rust te verzekeren dan zal geen enkele troep de stad binnentrekken en in vereeniging met uwe overheid zal ik de noodige maatregelen nemen om de rust en het vertrouwen te herstellen. Eene commissie, SK.mvugA.A ..il graaf van Ursel, president; der provincie; de Wellens, burgemeester

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 333