204 HERINNERINGEN AAN KONING WILLEM II, ENZ. October 1830. Willem, Prins van Oranje. en hoeveel rampen waren er dan voorkomen, welke de geschiedenis ons nu heeft opgeteekend, doch thans zag de Kroonprins zelf spoedig in, dat het te laat was. De opstand had reeds te groote afmetingen genomen, de strijd was te hevig geweest, de haat der velen, die het bloed hunner dierbaarste betrekkingen hadden zien stroomen, te groot en aldus leden de beste bedoelingen des Prinsen schipbreuk. Nog eene uiterste poging waagde de Kroonprins om de gunst der Belgen te winnen en het oproer te stillen. Hij gaf de volgende proclamatie uit: dengene, die zijn bloed wil ver- '1 van uw gebied en die nationale politiek „Belgen, sedert ik mij, door mijne proclamatie van den 6en dezer maand, tot U hebt gericht, bestudeerde ik met zorg uwen toestandik begrijp hem en erken u als een onafhankelijk volk. Hiermede bedoel ik, dat ik zelfs in die Provinciën, waarin ik eene groote macht uitoefen, mij in niets tegen uwe rechten als burgers zal verzettenkiest vrij en op dezelfde wijze als uwe medeburgers der andere Provinciën, afgevaardigden voor het toekomend nationaal congres, en gaat er vrij heen, om de belangen van uw Vaderland te verdedigen. Ik stel mij alzoo, in de Provinciën, welke ik bestuur, aan het hoofd der beweging, welke u voert naar eene nieuwe en duurzame staat van zaken, van welke eigen nationaliteit de kracht zal zijn. Ziehier de taal van gieten voor de onafhankelijkheid zich met u wil vereenigen om uwe te bevestigen. Gegeven te Antwerpen den 16den

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 339