209 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. 14 poging de bedoelde verijdeld, dat hem door leering en voorbeeld zou vormen tot den krijgsman, die in het eerste gedeelte dezer eeuw de straks genoemde namen zijner heldhaftige voorvaderen eer zoude aandoen. Bij het hoofdkwartier van Wellington geplaatst als adjudant en den dienst als stafofficier verrichtende, onderscheidde de jeugdige Prins zich zoodanig door onvermoeide werkzaamheid en stipte plichtsvervulling, dat de Hertog hem reeds spoedig voordroeg voor be vordering, met het gevolg, dat hij den 21ste October 1811 tot Kolonel werd benoemd. In dien rang in den- zelfden Averkkring gehandhaafd blijvende, volgde hij de operation van het Engelsche leger, die sedert eenigen tijd waren gericht op de herovering van de door de Franschen bezette vesting Ciudad Rodrigo. De voordracht tot de zoo even genoemde bevordering was reeds lang naar Engeland verzonden, toen Prins Willem den vuurdoop onderging. Dit had plaats den 25ste September, den dag nadat eene poging van Wellington tot het approviandeeren van vesting door overmacht des vijands was diens stelling nabij het dorp El Bodon werd aangevallen. Hei Avas daar, dat volgens ooggetuigen de voor het eerst in het vuur komende Erfprins zich door zijn kalmen moed te midden van het gevaar schitterend kon onder scheiden, dat zijn heidenzwaard heeft geflikkerd in een verwarden klomp van Engelsche en Fransche ruiters strijdende om het bezit der genomen en hernomen Portugeesche batterijen. Vier dagen daarna schreef de Opperbevelhebber omtrent zijn optreden, dat de Erfprins van Oranje zich had gedragen met een moed en beleid die de hoop geven, dat hij een sieraad zal worden van zijn stand.”

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 344