210 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. Tot in de maand Januari 1812 trad eene pauze in de oorlogsoperatiën in. hoofdzakelijk veroorzaakt door de slechte weersgesteldheid en door ziekten in het En- gelsche leger, maar dan komt Wellington op nieuw met de hem eigen geest van volharding terug op zijn doel: de vermeestering van Ciudad Rodrigo. En dan vinden wij Prins Willem steeds op de gevaarlijkste posten, zoo bij het nemen der vooruitgeschoven redoute San Francisco, zoo dagelijks in de loopgraven en be- legeringsbatterijen. zoo in den laten avond van den 19e Januari bij den bloedigen storm op de bres in den hoofdmuur der vesting, waarbij bij tot de eersten behoort. En als daar door hem met doodsverachting is voor gegaan, als de overwinning is verzekerd, dan verheft zich de in zijn hart nooit onverhoorde stem der mensch- lievendheid, dan brengt hij, de Kolonel van vorstelijke!! bloede, den zwaar gewonden Majoor Napier van de veroverde bres in veiligheid terug naar de ambulance. Na de verovering van Ciudad Rodrigo wendt de Engelsche veldheer zich zuidwaarts tegen de vesting Badajoz, die het vorige jaar tot twee malen toe te vergeefs door hem was belegerd. En thans is hij ge lukkiger, trots tal van moeielijkheden, trots eene hard nekkige en heldhaftige verdediging van Fransche zijde, wordt de stad in den nacht van 6 op 7 April 1812 stormenderhand genomen. Bij dat bij uitnemendheid afgrijselijk bloedige wapenfeit, waarbij de belegeraars in enkele uren 3700 man aan dooden en gewonden verliezen, is het de Erfprins van Oranje, die tracht door toespraak en voorbeeld de onder den indruk der slachting weifelende bestormers voorwaarts te voeren en die later te midden van een allerhevigsten kogel- regel door en over stapels gesneuvelden en kermende

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 345