211 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. gekwetsten Wellington’s order overbrugt om den storm te hervatten, nadat de belegerden door eene andere binnengedrongen colonne in den rug worden aangetast. De gouden medaille ingesteld ter onderscheiding van officieren, A die als bevelvoerders van eenige 1 troepenafdeeling zich in Spanje 'A/A loffelijk hebben gekweten, is op k voordracht van Wellington zijne BD» welverdiende belooning, het is de w/ eerste zichtbare erkenning van de krijgsmanstalenten van den achttienjarige!! Prins. Spoedig opent zich voor die talenten een nieuw veld van ontwikkeling. Heeft tot nog toe de jeugdige Oranjevorst in hoofdzaak de hande lingen van den belegeringsoorlog gevolgd, weldra zal hij den krijg in het open veld leeren kennen, waar Wellington en Marmont hunne krachten zullen meten. Als de laatstgenoemde zich genoodzaakt ziet Salamanca te verlaten, volgt de Hertog den terugtrekken den tegen stander op den voet en wil thans tot eene beslissing komen, welke hem den weg naar Madrid kan openen. Bij dien opmarsch geraakt de Prins den 16den Juli bij Castrejon voor de tweede maal te midden van een ruitergevecht en is genoodzaakt zich met de sabel in de vuist baan te breken; zes dagen later woont hij den beslissenden veldslag bij Salamanca bij, die eindigt met de nederlaag en den terugtocht van Marmont en de hevige vervolging door de Hannoversche cavalerie. En daar bruischt het bloed op van den als ruiter onvolprezen Prins Willem, daar is hij aan het hoofd der inhouwende dragonders en eigenhandig maakt hij

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 346