212 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. tooneelen. Het jaar Fransche wapenen in 1 op het einde daarvan tot over de grenzen van een Franschen cavalerist tot zijn gevangene. Wie het rapport over de laatstgenoemde operatiën van den Hertog van Wellington aan den Minister van Oorlog Graaf Bathurst opslaat, kan daarin o. a. lezen: „Ik verzoek Uwe Lordschap de aandacht van Z. K. H. den Prins Regent in het bijzonder te vestigen op Z. D. H. den Erfprins van Oranje, wiens gedrag op het slag veld, gelijk bij elke andere gelegenheid, hem aanspraak geeft op de hoogste aanbeveling en die de opmerk zaamheid getrokken en hem de achting verworven heeft van het geheele leger”. Had ook de overwinning bij Salamanca den Engel- schen veldheer de poorten van Madrid geopend, in hare gevolgen was zij niet van blijvende waarde. Toen hij toch het behaalde voordeel wilde voortzetten en in noordelijke richting oprukkende, meende den vijand naar de Pyreneën te kunnen terugdrijven, stootte hij het hoofd voor het duchtig versterkte kasteel van Burgos. Terzelfder tijd trokken de Fransche generaals hunne troepen derwaarts zamen, terwijl de zijne door het achterlaten van een groot deel daarvan in de Spaansche hoofdstad niet in staat waren aan de overmacht het hoofd te bieden. Zoo werd Wellington genoodzaakt de behaalde voordeelen op te geven en zoo leerde Prins Willem, wat hem persoonlijk aangaat, ten koste van zware diensten onder hachelijke en nu en dan levens gevaarlijke omstandigheden, alle moeielijkheden ver bonden aan een terugtocht kennen met de daarbij voorkomende nederdrukkende en soms weerzinwekkende 1812, zoo noodlottig voor de Rusland, was deze in Spanje gunstig; was de Engelsche legermacht Portugal terug moeten trekken.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 347