213 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. algeheele nederlaag toe. Oranje zoowel bij de zoo even van het verbonden leger als bij zeer moeielijken opmarsch weder gelegen- over gehad om voort te werken aan zijne tot aanvoerder van hoogeren rang, op den Vittoria deed hij zich opnieuw kennen als de stafofficier, als de heldhaftige voorganger Ll„„i in de meest critieke ©ogenblikken. Wederom getuigt de Opperbevelhebber van hem, dat hij zich gedroeg met zijn „gewone” dapperheid en beleid. Toch lag door de behaalde schitterende overwinning de weg over de Pyreneën naar Frankrijk nog niet voor Wellington open. In allerijl was eene nieuw, sterk Fransch leger onder den Maarschalk Soult tegenover hem samen getrokken en werden de laatste Julidagen van 1813 getuigen van eene reeks bloedige gevechten en schermutse lingen, die evenwel den Engelschen veldheer langzaam maar zeker tot zijn doel, den inval in Frankrijk zouden voeren. Al die wapenfeiten woonde Prins Willem bij, In de volgende wintermaanden echter bleef Wellington verre van zich te laten neerslaan door de laatste ge beurtenissen, steeds werkzaam aan het reorganiseer en en versterken van zijne en vooral van de Spaansche en Portugeesche krijgsmacht, over welke hem thans ook het opperbevel was gegeven en daarmede de zeker heid van eene meer gewenschte zamenwerking. Daarna herneemt hij het offensieve en na een stouten tocht’ door eene uitgestrekte landstreek, doorsneden door talrijke rivieren en beken, bedekt met bergen welker menig vuldige engten en passen den marsch van een leger met al zijn nasleep nagenoeg onmogelijk maken, valt hij Koning Joseph den 21ste Juni 1813 bij Vittoria aan en brengt hem een Had de Erfprins van genoemde reorganisatie Wellington’s heid te vorming dag van intelligente s van den soldaat

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 348