216 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. troepen in de Zuidelijke provinciën van liet jeugdige Koninkrijk der Nederlanden, tot dit den llde April door den Hertog van Wellington werd overgenomen. Toen deze laatste in de volgende maand overging tot de organisatie en indeeling zijner strijdkrachten, vertrouwde hij zijn thans drie-en-twintigjarigen oud-leerling het bevel toe over het le legerkorps, bestaande uit de le en 3° Engelsche en de 2e en 3e Nederlandsche divisiën Infanterie, zoomede de Nederlandsche divisie ruiterij. Den 2de Mei 1815 vestigde de Prins van Oranje zijn hoofdkwartier te Braine le Comte en het was tijdens zijn verblijf aldaar, dat hij onder zijne beschikkingen eene der bevelen van den Opperbevelhebber, om bij een vijandelijken inval de 2e Nederlandsche divisie te Nivelles te vereenigen. in zoo verre gewijzigd liet uit voeren, dat de mogelijkheid bestond van de kantonne- nienten uit. die troepenmacht brigadesgewijze zoowel in die plaats als bij Quatre Bras zamen te trekken. Die wijziging, waaraan ongetwijfeld het begrip van het groote strategische belang van laatstgenoemd punt den doorslag heeft gegeven, werd in hare gevolgen de aanvang van het glansrijke verloop van den veldtocht. Toen toch in den namiddag van den 15de Juni zich de eerste Fransche troepen op den over Quatre Bras loopenden grooten weg naar Brussel vertoonden, kon daardoor de le brigade van de 2e divisie, aan gevoerd door den Kolonel Prins Bernhard van Saksen Weimar in den kortst mogelijken tijd dat bedreigde punt bereiken en gelukte het haar dit in den avond van dien dag te blijven bezetten en de wig tegen te houden, die Napoleon daar tusschen het Engelsch- Nederlandsche en het Pruisische leger wilde indrijven. Achtereenvolgens in den loop van den nacht en in den

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 351