217 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. morgen van den 16de door gedeelten der 2e brigade bereikt op het initiatief van den divisiecommandant, den Generaal de Perponcher en den Chef van den Generalen staf, den Generaal de Constant Rebecque tegen de bevelen van concentratie door Wellington gegeven in, was Quatre Bras bestemd de plaats te worden, waar Napoleon’s wil zou worden gebroken, waar de grondslag zou worden gelegd tot zijne nederlaag en zijn val. In den nacht van den 15de op den 16de Juni om streeks twee uur te Braine le Comte terugkeerend van Brussel, waar de Prins van Oranje naar den wensch van Wellington des avonds was gebleven, stelde hij zich dadelijk op de hoogte van de genomen maatregelen, keurde deze goed en nam daarmede de groote verant woordelijkheid op zich om met het oog op de omstandig heden, welke den Hertog niet of onvolledig bekend moesten zijn, van diens orders, om bij Nivelles te ver zamelen, af te wijken. Omstreeks zes uur des voormiddags verscheen de Prins van Oranje nabij Quatre Bras, betuigde den generaal De Perponcher zijne tevredenheid over zijne handelingen en de door hem uitgevaardigde eigen machtige bevelen en reed daarop ter verkenning des vijands in zuidelijke richting vooruit. Op dien rit, bij welken hij met doodsverachting het vuur der zeer nabijzijnde Fransche jagers te paard trotseerde, kwam de Prins aldra tot de overtuiging, dat hij nu reeds tegenover vijandelijke overmacht stond. Tijdwinst tot de aankomst der te verwachten Engelsche versterkingen en daartoe misleiding der tegenpartij door den schijn aan te nemen van sterker te zijn dan zijne beschikbare troepen in werkelijkheid waren, zonder zich te spoedig in een ongelijken strijd te wagen, dat was het vraag-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 352