219 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. van den dichsten kogelregen tegen den vijand invoeren d, bewees hij schitterend, dat het door zijn leermeester in hem gestelde vertrouwen niet was misplaatst. En als gaandeweg de Engelsche troepen in den loop van den namiddag en avond op het slagveld aankwamen en aan de afgematte en bloedende Nederlandsche divisie in de reserve eene welverdiende rust kon worden geschonken, dan was die rust wel voor hen maar niet voor hun heldhaftigen aanvoerder. Immers de van Nivelles op rukkende Britten vormden voor een groot deel die divisiën, welke mede onder zijne bevelen waren gesteld. En ook hen voert de Oranjevorst in den strijd, maar door strijd en dood tot de overwinning, toen in den laten avond de dapperste der dapperen,” de Maarschalk Ney bevel geeft tot het afbreken van het gevecht en den terugtocht in Zuidelijke richting. Met rechtmatigen trots kon de Prins aan zijn Konink lijken vader rapporteer®, dat hij het groote belang van de positie bij Quatre Bras inziende, het geluk had gehad die positie te behouden tegenover een vijand in alle opzichten en zonder eenig vergelijk sterker in macht en dat daardoor de Hertog van Wellington tijd genoeg heeft gehad om eene macht bijeen te trekken tot ver ijdeling der voornemens van den vijand. Op dienzelfden 16de Juni was het Pruisische leger bij Ligny door Napoleon in persoon aangevallen geworden en na een verwoeden kamp tot den terugtocht genood zaakt. Om met die Verbondenen op nieuw in verband te komen en gezamentlijk den strijd te kunnen voort zetten, bracht Wellington den 17de zijn leger in Noorde lijke richting terug en bezette de reeds vroeger door hem verkende en uitgekozen stelling Zuidwaarts van Mont Saint Jean. Door het onverwacht verlaten der

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 354