222 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. en vertretend stormen de op en af, totdat man en wat niet gevallen is den Ook de stelling van den Prins van Oranje was in dien aanval betrokken geworden doordat aan de linker brigade van het oprukkend Fransche legerkorps, welke in hoofdzaak den grooten weg naar Brussel volgde, de vermeestering was opgedragen van de voor het linker centrum gelegen hoeve la Haye Sainte. Met onover troffen dapperheid wordt dit gewichtige punt door een bataljon der divisie Alten verdedigd tegen de vijande lijke overmacht. Om deze tot staan te brengen werpt de Prins haar een versch bataljon tegen, maar het wordt door aanrukkende Fransche kurassiers onder den voet gereden. Deze zetten de gelukte charge door tot hen de garde-cavaleriebrigade Sommerset tot omkeeren noodzaakt. En als gelijktijdig Wellington steeds nieuwe bataljons op het bedreigde punt aantrekt, moet ook de Fransche infanterie terug en blijft la Haye Sainte behouden. Na den zoo mislukten aanval op den linkervleugel besluit Napoleon het centrum der Verbondenen te doorbreken en ontwikkelt hij daartegenover eene ge duchte geschutlinie, die in korten tijd de infanterie van den Prins zoodanig teistert, dat Wellington haar eenigszins doet teruggaan om ze achter eene dekkende hoogterug aan dat vuur te onttrekken. Napoleon heeft die beweging opgemerkt en haar voor een begin van den terugtocht houdende, gelast hij den Maarschalk Ney met de beschikbare cavalerie het centrum omver te rijden en de overwinning te verzekeren. Op dat bevel wordt op dat centrum onder ’s Prinsen aanvoering de orkaan losgelaten, die drie uren lang zijne bataljons zal beuken. Hier bloedig afgeslagen, daar het voet volk uit elkander slaande Fransche eskadrons steeds paard de adem begeeft en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 357