225 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. vorige jaar dank en het Nagenoeg op den datum af zestien jaren later stond op nieuw eene aanzienlijke troepenmacht voor eene wapenschouwing ten zuiden van het Noord-Brabantsche dorp Rijen aan den grooten straatweg van Breda naar ’sHertogenbosch. Het was het grootste gedeelte van het Nederlandsche veldleger, dat gereed stond de op gestane Belgische provinciën binnen te rukken om den hoon in het vorige jaar den Nederlandschen naam aangedaan te wreken en te geraken tot billijke voor waarden van scheiding van een volk, Avaarvan de neigingen en belangen waren gebleken niet met de onze vereenigbaar te zijn. Het Nederlandsche leger had meer bepaald de beleecligingen te bestraffen, die het in dat vorige jaar dank zij desertie en verraad had moeten ondergaan en het was daartoe volkomen voorbereid en samengesteld. Toen dan ook den 23ste Juli 1831 Koning Willem 15 van zijne verwonding hersteld dat hij. ofschoon den linkerarm nog in een verband dragende, in het ten tweedenmale vernederde Parijs het opperbevel over de Nederlandsche troepen op zich kon nemen. Den 30ste dier maand stonden die troepen voor eene wapen schouwing opgesteld langs den grooten weg tusschen Saint Denis en Epinai front makende naar Montmorency om door den Prins van Oranje te worden geinspecteerd. Daarna werd een tachtigtal strijders van alle rangen en wapens voor het front der linie vereenigd om uit handen van hun Vorstelijken aanvoerder de belooning te ontvangen voor hun betoonden moed, beleid en trouw, van den aanvoerder wiens borst op diezelfde gronden welverdiend was gesierd met het Grootkruis der Militaire Willemsorde.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 361