228 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. van den morgen door dezelfde verwelkoming van den gemeente- van de gebruikelijke eerewijn wees Brabant opgestelde krijgsmacht. Deze bestond uit drie divisiën infanterie aangevoerd door de Generaals van Geen, Saksen Weimar en Meijer en eene reservedivisie, grootendeels uit schutterij bestaande, onder den Generaal Cort Heyligers, eene divisie cavalerie gecommandeerd door den Generaal Trip van Zoutland en eene talrijke artillerie onder den Generaal Trip, zoomede de noodige hulpdiensten en treinen, te zamen 37340 officieren en minderen, 6467 paarden en 78 vuurmonden. Den 2de Augustus overschreed dat leger op drie verschillende plaatsen de Zuid-Nederlandsche grenzen, terwijl terzelfder tijd de troepen uit de citadel van Antwerpen en de garnizoenen Bergen op Zoom en Breda zoowel als Maastricht tot offensieve handelingen over gingen om het Schelde- en het Maasleger aan hunne verkeerde opstellingsplaatsen te binden en zoodoende de operatiën van het hoofdleger gemakkelijker te maken. Met volkomen goed gevolg werden deze dan ook bekroond en na eene reeks van kleinere gevechten in de eerst volgende dagen was Diest in den middag van den 5de Augustus door onze 2e divisie bezet en daarmede de Belgische krijgsmacht strategisch doorbroken. De Prins van Oranje, gedurende den ganschen veld tocht vergezeld en ter zijde gestaan door zijn jongeren broeder Prins Frederik, had den 2de Augustus zijn hoofdkwartier van Breda verlegd naar Baerle na in den loop van den dag getuige te zijn geweest van het stormenderhand nemen van het dorp Kaevels door een der bataljons van de divisie Saksen Weimar. Den volgen den dag deed de Opperbevelhebber zijn .intocht in Turn hout, dat in den loop divisie was bezet. De raad aldaar vergezeld

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 364