229 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. van de divisie Gort Heyligers leidde tot de gevechten tusschen deze en het nagenoeg ver- eenigde Maasleger bij Hechte], Helchteren en Hout- hij af, zeggende niet gekomen te zijn als een Vorst die hulde begeert, maar als handhaver der rechten van zijn vaderland. Door eene in den nacht van 3 op 4 Augustus in de richting van het Scheldeleger afgezonden lansierspatrouille ingelicht, dat de aanvoerder daarvan, de Generaal de Tiecken de Terhove nog steeds niet van stelling was veranderd, waarschijnlijk tengevolge der bewegingen van het garnizoen der citadel van Ant werpen en onze tegenover hem opgestelde le divisie, kon de Prins den volgenden dag ongestoord de operatiën doen voortzetten. Persoonlijk behield hij zijn hoofd kwartier te Turnhout, om dat den 5de Augustus naar Gheel te verleggen, waar toen ook het gros der le divisie werd aangetrokken. Op den avond van dienzelfden dag legerde de 3e divisie, na eenige gevechten bij Oostham en Beeringen tegen den uitersten linkervleugel van het Maasleger, nabij laatstgenoemde plaats. De bewegingen der vorige dagen, door welke de beide Belgische legerafdeelingen thans waren gescheiden, waren steeds zoodanig geregeld geweest, dat wanneer een dezer zich onverhoopt in beweging had gesteld hij steeds op twee onzer divisiën in eerste linie zou zijn gestooten, terwijl de overige gereed bleef om in tweede linie op te treden of zoo noodig aan de andere vijande lijke hoofdafdeeling het hoofd te bieden. Nu echter de voeling met het Maasleger bij Beeringen was verkregen, werd het noodig de nog achterzijnde reservedivisie aan te trekken, waartoe op den 6de aan het grootste deel van het hoofdleger een rustdag in de ingenomen stellingen werd gegund. Dat aantrekken

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 365