230 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. in den en ge- haelenhet oogenblik was gekomen om tegen dit laatste krachtig op te treden. Om daartoe te geraken bezette de 2e divisie den 7de Augustus Sint Truyen om van daaruit den volgenden dag zoo mogelijk den generaal Daine, die dat leger aanvoerde, in den rug aan te tasten. Zij zoude te Diest door de 3e divisie worden vervangen, die bij den aanval op Daine van daar uit in Oostelijke richting zou vooruitgaan op Hasselt, daarbij uit het Noorden gesteund door de reservedivisie, die 1 morgen van den 7de uit hare afgezonderde vaarlijke stelling meer naar de 3e divisie was aange sloten. Van de le divisie zoude mede eene brigade de beweging in Oostelijke richting volgen terwijl de andere tegenover het Scheldeleger moest blijven front maken. Intusschen was Koning Leopold, die het opperbevel over het Belgische leger voerde, thans door den loop der gebeurtenissen tot de wetenschap gekomen, dat de Nederlandsche veldheer hem had misleid en begreep hij, dat een mogelijk snel vereenigd optreden van zijne beide legerafdeelingen hem alleen kon redden uit den neteligen toestand, waarin hij was geraakt. Een bevel daartoe aan Daine afgezonden om te trachten zich over Diest met het thans oprukkende Scheldeleger in verbinding te stellen leidde nog in den namiddag van den 7de Augustus tot het bloedige gevecht bij Kermpt, waarin eenige bataljons van de 3e divisie in het nadeel bleven tegenover de overmachtige Belgische troepen die in het vuur werden gebracht. Maar toen was reeds in het Nederlandsche hoofdkwartier het bevel uitgegeven, dat aanvangt met de zinsnede: Zijn Koninklijke Hoogheid de Opperbevelhebber heeft bepaald, dat de troepen van het leger zich morgen den 8ste dezer van Hasselt zouden naderen, ten einde des anderen daags eenen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 366