234 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. het vijandelijke leger trekking te geven. Uit de gedane verkenningen werd hierbij de geheele opstelling van het vijandelijke leger in bijzonderheden bekend. De divisie Saksen Weimar versterkt door de brigade lichte cavalerie verliet bij Thienen den grooten weg naar Leuven om door oorspronkelijk vlak westwaarts aan te houden tot bezuiden die stad te komen en dooi de daar gelegen uitgestrekte bosschen gedekt, gereed te zijn om den volgenden morgen vroegtijdig de om- trekking van het Scheldeleger te voleindigen. Hare voorposten bereikten des avonds de Dyle, waarvan de overgangen werden bezet en zoo noodig verbeterd. De 3e divisie marcheerde vroeg in den morgen uit Sint Truyen af door Thienen in de richting van Leuven. De generaal Meyer vestigde zijn hoofdkwartier te Cumptich, terwijl zijne troepen daar en in de omliggende dorpen werden ondergebracht met voorposten naar de zijde van Leuven. Nauwelijks waren deze in den na middag uitgezet of zij werden door eene sterke vijande lijke macht aangevallen en teruggedreven, honing Leopold had namelijk in den morgen van dien dag nauwkeurige berichten ingewonnen omtrent den toestand van Daine’s leger en dezen den last doen overbrengen om op nieuw aanvallend op te treden, terwijl hij zijner zijds nog denzelfden dag naar Thienen zoude oprukken en zich daarvan zou trachten meester te maken. Dit laatste gaf nog in den avond van den llde aanleiding tot een hevig gevecht tusschen de voorhoede van het Scheldeleger en een deel der divisie Meyer, welke weder onmiddellijk onder de wapens was gekomen. Wel wonnen de Belgische troepen onder het oog en op het voor beeld van hun Koning veld, wel ging het lang betwiste dorp Bautersem voor ons verloren, maar verder ging

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 370