235 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. de 3e divisie, i Leuven als Bautersem hun voordeel niet, toen de avond viel en een groot deel hunner burgerwacht zich in verwarring oploste voornamelijk door de zware verliezen daaraan door onze goed en snel bediende artillerie toegebracht. Het vijandelijk offensief optreden was daarmede gebroken, eene vereeniging met Daine onmogelijk geworden, hoogstens kon men in het Scheldeleger denken aan de verdediging, misschien reeds het voorgevoel niet meer onderdrukken aan eene op handen nederlaag. Nauwelijks was op den beslissenden 12de Augustus het daglicht aangebroken, of het Nederlandsche hoofd leger stelde zich op alle punten tot den aanval in beweging. De le divisie volgde in hoofdzaak den grooten weg van Diest naar Leuven. Een deel harer infanterie vermeesterde al spoedig stormenderhand het dorp Lubbeeck, terwijl de artillerie hierna door een welge richt vuur de teruggaande Belgische troepen in ver warring bracht en zóó aan de bij de divisie ingedeelde lansiers de gelegenheid gaf om eenige hunner carrés onder den voet te rijden. De Prins van Oranje, die zijn hoofdkwartier dien nacht te Thienen had gehouden, bevond zich in den vroegen morgen bij de voorhoede van i' welke den weg tusschen die stad en hoofdmarschlijn volgde. De oostwaarts van geplaatste vijandelijke voorposten werden teruggedreven en de artillerie noodzaakte aldra de Belgische troepen, die dat dorp nog bezet hielden, tot den aftocht. Toen het evenwel door onze infanterie werd binnengerukt, bleek weldra dat de vijand ten Westen daarvan eene sterke stelling had ingenomen en dat zijne kanonnen de hoofdstraat bestreken. De Prins van Oranje, het daardoor bij de voorhoede ontstane oponthoud be-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 371