237 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. voorwaarde om aan die machtiging te voldoen de zeker heid der nadering van dat leger en de overgave der stad Leuven. Russell keerde hierop met het bericht van ’s Prinsen besluit derwaarts terug. Intusschen hadden de Belgen van het door die onderhandelingen ontstane oponthoud gebruik gemaakt om hunne verwarring te herstellen en in de lijn Pellenberg-Corbeck Loo eene nieuwe stelling in te nemen. Daarom hervatten de le en 3e divisiën haren inarsch in de richting van Leuven, terwijl thans ook aan de westzijde dier stad het kanongedonder der divisie Saksen Weimar verkondigde, dat de voorgenomen omtrekking glansrijk was volbracht en het Belgische leger op het punt was van te worden ingesloten. Steeds was de Prins van Oranje bij de uiterste voorhoede, de bewegingen der tirailleurs besturende toen, op het oogenblik dat hij het veldtochtsplan met den besten uitslag bekroond zoude zien, de Engelsche gezant Sir Robert Adair persoonlijk tot hem kwam smekende Leuven voor een bombardement te sparen en een wapen stilstand te willen sluiten. Het antwoord was, dat deze slechts kon worden aangenomen op voorwaarde dat de stad door de vijandelijke troepen geheel zou worden ontruimd. Toen dit was aangenomen en bekrachtigd en alzoo door de hulp van vreemde diplomaten het Nederlandsche leger in zijn zegetocht was gestuit, gelastte de Prins dat dit zoude halt houden en in de genomen stellingen zou rusten. Het is bekend hoe onze troepen tijdens die rust onverwacht werden opgeschrikt door eene plotselinge kanonnade afgegeven van de wallen van Leuven, hoe het zich liet aanzien, dat nogmaals naar het zwaard moest worden gegrepen om den vijand den genadeslag

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 374