239 KONING WILLEM II ALS KRIJGSMAN. zijn „Staat van dienst” zien ingeschreven: .In tien dagen tijds het vertrouwen op de Nederlandse!® wapenen hersteld en den roem van den Nederlandschen naani gewroken.” Van den Prins van Oranje, den later zoo geliefden Koning Willem II, wiens beeld als krijgsman wij ge tracht hebben te schetsen heeft eenmaal onze bekende geschiedschrijver, de Luitenant-Greneraal Knoop gezegd „die Vorstelijke veldheer, wiens beeld in het oog zijner soldaten steeds door een lichtkrans van roem blijft omgeven en die hen zoo terecht onvergetelijk is gebleven, omdat hij al die hoedanigheden bezat, die de geestdrift voor een legerhoofd moeten opwekkenbeleid, snelheid van beraad, helderen blik, een kalm en lachend gelaat te midden der grootste gevaren, goedheid des harten, zich in minzaamheid jegens allen openbarende, een gemoed dat geen vrees kende, de ziel van een Caesar, die hem altijd aandreef om zijn leven in de waagschaal te stellen en om zich zonder aarzeling in verhevene zelfverloochening aan de belangen van het algemeen op te offeren.” Het is niet onmogelijk dat bij het lezen dezer schets de gedachte wordt opgewekt: „maar de Generaal Knoop was Nederlander, is er in die woorden ook soms overdrijving?” dat de vermelding onzer talrijke lofredenen van den Hertog van Wellington wordt ge schreven op rekening van de genegenheid en sympathie voor zijn Vorstelijken leerling. Voor wie dat meenen ééne aanhaling tot slot van dit schrijven. Het zijn woorden gesproken door een man wiens getuigenis ter zake zeker wel door niemand als partijdig zal worden gewraakt. Wij bedoelen den grooten balling van Sint Helena, den gevallen Keizer Napoleon, waar hij heeft

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 376