242 PRINS FREDERIK DEH NEDERLANDEN. De groote verwachtingen, welke men bouvs'de op de bekwaamheid en de geestkracht van 's Prinsen peetoom, gingen op in rook door zijn overlijden op den 6den Januari 1799 te Padua. (Zie Prins Willem George Frederik van Oranje en Nassau). Intusschen waren met de namen ook de eigenschappen van Prins Willem George Frederik overgegaan op het kind uit zijn beroemd geslacht. Zijn weetgierigheid, onvermoeide werkkracht, verdraagzaamheid en milddadigheid, zijn ernst en zijn afkeer van al wat zweemde naar onbillijkheid zouden ook het deel worden van den naamgenoot. Die voor treffelijke eigenschappen werden zorgvuldig aangekweekt door de Prinses van Oranje, wier zachte en minzame aard, huiselijke en maatschappelijke deugden, vrome en weldadige zin weerklank vonden in het jeugdige hart. De opvoeding van den Prins te midden van de zware beproevingen, waarvan hij tot het jaar 1813 te Berlijn getuige was, gaf aan zijn karakter de eigenaardige strenge plooi, welke zich zijn gansche leven heeft gekenmerkt door een ongeëvenaard gevoel van plicht. Daarbij kwam een hartelijke vriendschap voor zijn neef Willem na 1825 zijn schoonbroeder, in 1870 Duitschlands eersten Keizer slechts drie weken jonger dan hij. wiens speelgenoot hij is geweest, en wiens meest ver trouwde vriend Prins Frederik onverflauwd is gebleven. De Erfprins van Oranje later Koning Willem 1 bezat veel meer schranderheid dan zijn vader, en ver schilde in zienswijze dikwerf met den oud-Stadhouder Willem V. Terwijl deze een onverzoenlijke wrok koesterde tegen de Franschen en geen enkele poging wilde aan wenden bij Bonaparte, toen Eersten Consul, om schade loosstelling te ontvangen voor hetgeen hij had verloren, meende de Erfprins de toekomst der zijnen te moeten

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 379