243 PEINS FBEDEHIK DER NEDERLANDEN. verzekeren. Hij begaf zich in den aanvang van 1802 naar Parijs, werd vrij welwillend ontvangen op de Tuilleriën, maar moest het nog wel toeschrijven aan den invloed van den minister Talleyrand, dat hem door Bonaparte tegen afstand van al zijne rechten als Erf-Stadhouder en van al zijne eigendommen in Nederland enkele over Duitsch grond gebied verspreide landen werden toegewezen, waaronder de voormalige bisdommen Fulda in Hessen, Corvey bij Paderborn en Weingarten nabij het meer van Constanz, de rijkssteden Dortmund inWestphalen, Issny en Buchhorn in Zwaben, te zamen met 126.000 inwoners: een oppervlakte van 338 K.M.2 een tiende van de Ver- eenigde Nederlanden met een jaarlijksche opbrengst van ongeveer één millioen gulden. Als gevolg’ van deze schikking vertoefden de Erfprinses van Oranje en hare kinderen des winters gewoonlijk te Berlijn. Prins Frederik en zijn oudere broeder waren aldaar enkele malen toe schouwers bij tooneel-voorstellingen ten hove, waarbij vorsten en vorstinnen in persoon de hoofdrollen ver vulden. Een gemaskerd kinderbal op 17 Februari 1803 bij den hof-maarschalk von Massow werd ook door prins Willem van Pruisen later Keizer Wilhelm I prinses Charlotte-- - gehuwd met czaar Nicolaas en de jonge Oranje’s bijgewoond Een groote optocht van kinderen herinnert aan de tegenwoordige Januari-feesten op Mansion-House” in Londen. Des zomers vestigde het uit Nederland gebannen vorsteli jk gezin zich te Fulda, Schon hausen of Oraniënstein. Nabij laatstgenoemde plaats werd o.a. in Augustus 1805 de verjaardag van ’s Prinsen grootmoeder met een groot landelijk feest gevierd. In het voor Duitschland zoo rampspoedige jaar 1806 begon het noodlot op het Huis van Oranje nog zwaarder te drukken.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 381