245 PRINS FREDERIK DER NEDERLANDEN. derde jaar een doodelijke haat Napoleon toedroeg. Zelfs de maaltijden waren in die dagen schraal Frederik bij dat smartelijke ziekbed. De Erfprins van Oranje, na de capitulatie van Erfurt vrijgelaten doch met streng bevel om te blijven aan génen oever van de Oder, kreeg nauwelijks vergunning om op den eersten kerstdag bij de begrafenis van zijn kind tegenwoordig te zijn. Te Berlijn moest Prins Frederik het lijdelijk aanzien, hoe zijne moeder aanmatigend werd bejegend door den geveinsden Franschen generaal Clarke, die wist welk aan het Huis van Oranje van het vorstelijk gezin en onvoldoende. Prins Frederik werd zoodoende reeds op jeugdigen leeftijd gehard in lijden. Tot jaren van onderscheid gekomen en nog op hoogen ouderdom erkende de Prins daarin de hand der Voorzienigheid, en schreef het toe aan de harde ondervinding zijner jeugd, dat hij later een onberispelijken wandel heeft gevolgd. Het eerste onderwijs genoot Prins Frederik sinds zijn derde jaar van den staatsraad Glaser. Nadat de Erfprins in 1807 als particulier persoon in Berlijn was terugge komen, hield hij zich onledig met het beheer der goederen, grootendeels het eigendom van de Prinses, en met de opvoeding zijner kinderen. Het wetenschappelijke onderwijs der Prinsen werd geleid door verschillende hoogleeraren, o. a. de heeren Fischer junior, Erman en Stüzer, de godsdienstige vorming door ds. d’Ancillon, later minister van buitenlandsche zaken te Berlijn. In Juni 1809 vertrok Prins Willem tot voortzetting zijner studiën naar Engeland. Sedert vond Prins Frederik zijne makkers, toenmaals tevens zijne lotgenooten in rampspoed, uitsluitend in zijne neven. Samen lief koosden zij dikwerf de kleine prinses Louise ge boren op den l3ten Februari 1808 te Berlijn met

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 383