246 PRINS FREDERIK DER NEDERLANDEN. wie de Prins in 1825 is gehuwd. Immer sprak Z. K. H. met de meeste liefde en eerbied van haar moeder, Koningin Louise van Pruisen, geboren hertogin van Mecklenburg Strelitz. even beroemd om hare heldhaftige houding in 1806. als om hare bijzondere schoonheid, zachtheid en liefde. Meermalen noodigde de Koningin de speelmakkers met anderen aan haar tafel, alwaar de jonge vorsten dan liefst in militaire kleeding aan zaten. Een zware straf was het voor den jongen Prins Frederik, wanneer hij wegens een of ander kinderlijk vergrijp zulk een feest niet mocht bijwonen. Zijn militaire opleiding kreeg de Prins, gezamenlijk met zijne neven Willem, Frederik en Frits Louis, van den als militair schrijver beroemden Clausewitz, toen majoor bij den generalen staf, en van andere bekende krijgskundigen als Valentini, von Oppen en Scharnhorst. Aan die kundige officieren ontleende de Prins de voorliefde voor militaire studiën en aangelegenheden, die hem nimmer heeft verlaten. Dat die lessen uit muntende vruchten hebben gedragen, bewezen de ver richtingen van den Prins in 18131815, zijne leiding der krijgsaangelegenheden en zijn bevel over het leger tusschen 1826 en 1834. Hoe hij den krijgsstand liefhad, bleek tot korte jaren vóór zijn dood in Nederland, o. a. bij het 50-jarige bestaan van de Koninklijke Militaire Akademie te Breda, het 200-jarige jubilé der Artillerie constructie-werkplaatsen, het Zilveren Feest van het Regiment Grenadiers te ’s-Gravenhage en andere ge legenheden; in Duitschland herhaaldelijk als Chef van het Pruisische regiment infanterie .Prinz Friedrich der Niederlande” het 2de Westfaalsche n°. 15 te Minden hetwelk volgens bevel des Keizers dd. 10 September 1881, den naam van den Nederlandschen Vorst blijft dragen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 384