249 PRINS PRBEDERIK DEP. NEDERLANDEN Fransclien uit Nederland te verdrijven. Dertien dagen later werd de Prins bevorderd tot kapitein van den staf en ingeschreven bij het 2de regiment garde te voet. De Duitsche troepen waren reeds tot Utrecht door gedrongen, toen Prins Frederik te Munster baron d’Yvoy ontmoette, welke hem na de omwenteling van 17 November te ’s-Gravenhage kwam uitnoodigen om naar Nederland te komen. Haastig reizende over Aalten en Doesburg, kwam Prins Frederik op den 8sten December te ’s-Gravenhage aan, alwaar zijn vader de hem opgedragen Souvereiniteit had aanvaard. Slechts korte dagen vertoefde de Prins in de residentie. Hoewel hij zijn vaderland als vreemdeling had betreden, wenschte hij te strijden in de voorste gelederen van hen, die Nederland zouden verlossen van het ondragelijke juk der Fransche overheersching. Graaf von Bülow volgende, rukte de Prins o a. op den 19den December met de troepen der generaals von Kraft en von Oppen uit Hedel en Heusden naar ’s-Hertogenbosch, alwaar men echter niet verder kwam dan tot bezetting der forten Isabel en St.-Antonie. Daarentegen besliste de nadering van het derde Pruisische korps de bevrijding van Breda. Met von Bülow en von Winzingerode marcheerde Prins Frederik in Januari 1814 na de ge vechten bij Deurne en Merxem in den omtrek van Ant werpen naar Brussel, trok naar het noorden van Frankrijk, woonde de gevechten bij aan de Aisne, was op den 3den Maart tegenwoordig bij den aanval op Soissons, en zag, nadat maarschalk Blücher bij Craonne had moeten wijken, keizer Napoleon voor het laatst ge durende den slag van Laon (9 en 10 Maart 1814). waar de Verbondenen zegevierden en de Prins licht in het aangezicht werd gekwetst. Nog vóór het einde van den

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 387