251 THINS FREDERIK DER NEDERLANDEN. vaardde. Hoewel het Nederlandsche hoofdkwartier telkens werd verplaatst, de troepen wijd en zijd verspreid lagen, ontwikkelde de 18-jarige veldheer groote geestkracht bij de voorbereiding der zoo kort geleden onder on gunstige omstandigheden samengestelde Noord- en Zuid- Nederlandsche krijgsmacht tot de zware taak, welke haar wachtte. Dat hij in die voorbereiding uitmuntend is geslaagd, hebben de jonge troepen op de dagen van Quatre-Bras en van Waterloo roemrijk bewezen. Gedurende zijn gansche leven heeft Prins Frederik het betreurd, dat de verkeerde strategische inzichten en daarop gegronde beschikkingen van lord Wellington hem. elke rechtstreeksche deelneming hebben ontzegd aan de overwinning van Waterloo, welke vooral was te danken aan het beleid der Nederlandsche bevelhebbers op 15 en 16 Juni te Quatre-Bras, daarna aan het krachtige optreden der Nederlandsche divisie Chassé te acht uur ’s avonds tegenover de Fransch keizerlijke garde. Op den 10den Mei toch was lord Wellington benoemd tot opper bevelhebber der verbonden legers. Het lste korps van den Prins van Oranje bleef om en bij Braine-le-Comte, terwijl Prins Frederik als Commandant van de Indi- aansche Brigade en van de lste Nederlandsche Divisie, deel uitniakende van het 2de korps onder de bevelen van lord Hill, het hoofdkwartier vestigde te Sotteghem. De hertog van Wellington heeft zich een totaal ver keerde voorstelling gemaakt van het waarschijnlijke plan van aanval zijner tegenpartij. Niettegenstaande de slag bij Ligny en de strijd bij Quatre-Bras zijn opvatting logenstraften, als zouden de Franschen langs het westen naar Brussel willen doordringen, bleef de Engelsche opper bevelhebber het van hoog belang achten om den toegang te Hal naar de hoofdstad door een afzonderlijk troepen-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 389