252 PRINS FREDERIK DER NEDERLANDEN. korps af te sluiten, waarop hij bovendien, wanneer hij te Waterloo werd geslagen, veilig zou kunnen terugtrekken, om verband te houden met Ostende en Nieuwpoort. Deze opdracht viel ten deel aan Prins Frederik. zoodat op den 18den Juni de lste Nederlandsche divisie, de Indiaansche brigade en twee Britsche brigades van generaal Colville waren opgesteld tusschen Hal en Braine-le-Chateau, met streng bevel om deze stelling tot eiken prijs te behouden. Hoewel het op 18 Juni al spoedig bleek, dat Napoleon niet in westelijke rich ting naar Brussel kon komen, terwijl in den namiddag de toestand van het Britsch-Nederlandsche leger bij gemis van elke reserve, uiterst hachlijk scheen, ver zuimde de Hertog, en hij alleen, om de legeraf'deeling van Prins Frederik bij tijds naar het slagveld te roepen. Geenerlei betoog kan den Britschen opperbevelhebber van dit verzuim vrijpleiten. Daarentegen strekte’s Prinsen gehoorzaamheid aan de ontvangen bevelen hem tot groote eer. Prins Frederik verving den Prins van Oranje na zijn verwonding te Waterloo in het opperbevel over de Nederlandsche troepen en leidde, terwijl lord Wellington en vorst Blücher naar Parijs oprukten, de bperatiën in het noorden van Frankrijk, alwaar hij o a. Ie Quesnoy door beschieting dwong dë poorten te openen, en Valen ciennes insloot. Evenals Rijssel, Bouchain, Douay en Condé onderwierp ook Valenciennes zich na de abdicatie van Napoleon aan het gezag van Lodewijk XVIII. Lord Wellington wenschte Prins Frederik bij onderstaand schrijven geluk.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 390