254 PEINS FKEDEBIK DEB NEDEHLANDEN. veldheer van den eersten rang een gelegenheid, die hij zestien jaar later met voorbeeldelooze zelfverloochening nogmaals liet voorbijgaan is het vaderland ook aan hem grooten dank verschuldigd voor den val van Napoleon, die in 1815 slechts honderd dagen den schepter voerde, wiens regeering aan Frankrijk 150000 menschen- levens en 600 millioens gouds heeft .gekost. Na bijwoning te Parijs van de talrijke militaire plechtigheden en feesten bij het bezoek der Verbonden Souvereinen, was Prins Frederik op den 21sten September te Brussel tegenwoordig bij de inhuldiging van zijn vader als Koning. Op den 20sten November werd de tweede vrede van Parijs geteekend. Spoedig daarop verliet het Nederlandsche hoofdkwartier de Seine-stad en werd op den 18den December te Brussel ontbonden. Terwijl Prins Frederik zijn vaderland diende, bleef hij nauw verwant met het Pruisische Leger, waarbij hij zijn militaire loopbaan was begonnen. Eigenaardig is het op te merken, hoe de Prins, die reeds op den Hden jVfaai't 1814 na den slag van Laon was benoemd tot luitenant-generaal in Nederland, pas op 30 Mei d. v. in Pruisen den rang van majoor verwierf, en op den lsten October 1815 gedurende zijn verblijf te Parijs was bevorderd tot kolonel en wel bij het 15de regiment infanterie, aan het hoofd waarvan hij op den 21sten Juli 1816 werd gesteld in plaats van graaf Bülow von Dennewitz. Die betrekking heeft de Prins meer dan 65 jaren vervuld, gedurende welk tijdvak het 2de Westfaal- sche regiment infanterie n°. 15 „Prinz Friedrich der Neder- lande” zich in de jaren 1849 en 1864 in Denemarken, in 1866 in Duitschland, in 1870 en 71 in Frankrijk met roem heeft overladen. De rang van generaal-majoor werd den Prins op 15 October 1817 in Pruisen toegekend, die

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 392