256 PRINS FREDERIK DER NEDERLANDEN. geenszins zijn Kroonprins geenszins het kalme overleg eh de werk kracht van zijn vader. Zijn roemvolle krijgsonder- vinding in Spanje en in Zuid-Nederland had neigingen aangekweekt, minder geschikt voor het kabinet dan voor het oorlogsveld. Op populariteit gesteld en ingenomen met het Zuiden, waar Oranje talrijke vrienden telde, getroostte hij zich edelmoedig, zonder berekening en dik werf al te mild, de daarmede gepaard gaande offers. Toen Prins Frederik den mannelijken leeftijd bereikte, had hij te kiezen tusschen het voorbeeld van zijn vader en dat van zijn broeder. Zijn hart verkoos den Koning, zonder blindheid voor zijn gebreken, met meer 11 i en, als de Prins van Oranje, rechtmatig verkregen volks- vrijzinnige denkbeelden met een diep gevoel voor vrijheden. Onbevlekt van levenswandel, door groote bekwaamheden en een uitmuntende inborst geleid, in het volle bewustzijn der aan zijne vorstelijke bestemming verbonden verplichtingen, spreidde Prins Frederik immer grooten ijver en plichtgevoel ten toon, zoodat de Koning hem voortdurend gewichtige opdrachten toevertrouwde, waarvan de Prins zich met nauwgezetheid kwijtte. Nooit heeft Prins Frederik gevoeld voor België, wat hem voor het Noorden bezielde. Maar al mocht de Prins zich niet op populariteit in het Zuiden verheffen, leverde hij toch meermalen overtuigende bewijzen, dat de belangen van ’s Konings jongste onderdanen hem niet minder dan die van het Noorden ter harte gingen. Eén voorbeeld daarvan onder velen. Geheel naar den zin van de Belgen was in 1816 door de Staten- Generaal een belastingstelsel aangenomen, dat in het belang van de fabrieken hoog® rechten op den invoer vaststelde en de koloniale waren zwaar belastte. Dit stelsel verwekte groot misnoegen in het Noorden, alwaar

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 394