26] PRINS PREDBKIK DER NEDERLANDEN. de Span- het ontzet i de Neder- nederlaag zonen Brussel zouden binnenrukken. Veel beter ware het o.i. geweest niet de Prinsen van den bloede maar een anderen legerbevelhebber b.v. den luitenant-generaal Chassé, naar den kolk van den opstand te zenden. Voor zich zelf bezwaren in te brengen tegen een opdracht, welke Prins Frederik op staatkundige gronden af keurde doch welke begeerlijk scheen voor den krijgsman, vermocht de Prins niet. Wél drong hij ernstig aan bij den Koning om het leven van den troonopvolger niet aan gevaren bloot te stellen. De eerste September-dagen rechtvaardigden zijne inzichten. Nog in hoogen ouderdom verklaarde de Vorst, dat de doodeïijke angst te Vilvoorde door hem uit gestaan voor den Prins van Oranje, die zich binnen Brussel bevond, terwijl hem de handen door ’s Konings instruction, door weifeling en besluiteloosheid der regeering waren gebonden, nooit in zijn leven zijn overtroffen. Weinige dagen later zond de Koning nogmaals zijn tweeden zoon naar Brusselmaar weder zonder bepaalde volmacht en met een te zwakke troepenmacht. Niettegenstaande hun dapper heid leden onze troepen in de dagen van 23 tot 26 September 1830 te Brussel de nederlaagtevens was de naam van Prins Frederik als legeraanvoerder in de waagschaal gesteld. Het verlies van Brussel in 1831 viel te vergelijken met de verdrijving van jaarden vóór Leiden in 1574. Evenals na van Leiden de macht van Koning Philips in landen was verbroken, ging na de nederlaag van Brussel België voor goed verloren voor de dynastie van Oranje. Ontmoedigd en door desertie van de Belgen verzwakt, moest het overschot onzer krijgsmacht in October het Zuiden ontruimen. Onvergetelijk zorgvol

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 399