262 PRINS FREDERIK DER NEDERLANDEN. waren voor Prins Frederik de laatste dagen van zijn verblijf te Antwerpen, alwaar zijn oudere broeder, hoewel door de beste bedoelingen gedreven om het verlies van de rijkste helft der voormalige zeventien provinciën voor het Huis Oranje-Nassau te voorkomen, het Noorden tegen zich innam zonder het Zuiden te winnen. Gedurende het voorjaar en den zomer van 1831 had Prins Frederik door onverpoosde inspanning en rusteloozen arbeid het leger en de schutterij weten zamen te smelten tot de meest nationale krijgsmacht, die Nederland ooit heeft aanschouwd. Toen ten slotte welwillendheid en toegevendheid, zelfverloochening en vernedering niets uitwerkten op het gevoel van recht en billijkheid van hen, die de integriteit van het Vereenigde Koninkrijk hadden gewaarborgd alleen de hertog van Wellington, Prins van Waterloo, trok op het congres te Londen levendig partij voor Neer- lands goed rechttoen ontwaakte bij de raads lieden der Kroon het besef, dat Oud-Nederland zelf zich recht moest verschaffen door daden, door wapen- geld aan Europa toonen, dat het die integriteit wilde en wist te laten eerbiedigen. Alvorens bracht de Prins, gedreven door dat hoogere gevoel van plicht en trouw, hetwelk hem gedurende zijn geheele leven heeft bezield, het edelste offer van zelfverlooche ning, door den bereids opgeheven veldheerstaf te over reiken aan den Prins van Oranje, den opvolger van den troon. Als gevolg daarvan heeft de Prins van Oranje op de dagen van Hasselt en Leuven (9 en 12 Augustus 1831) de volksgunst van Noord-Nederland herwonnen. Het ontwerp van het operatie-plan voor den veldtocht door Prins Frederik had die overwinningen voorbereid.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 400