266 PRINS FREDERIK DER NEDERLANDEN. vriendschap met Keizer Willem I hebben meermalen gestrekt om miskenning van Neerland’s rechten, op die wijze bedreiging van onze grenzen te voorkomen. Onder de menigvuldige instellingen, waaraan de naam van Prins Frederik blijft verbonden, verdient de Vrij metselarij een voorname plaats. Op 26 Juli 1816 werd Prins Frederik gekozen tot Grootmeester-Nationaal der orde in Nederland: als zoodanig sedert 1756 de negende titularis. Hoogst zorgelijk waren de tijden, toen Prins Frederik de moeilijke taak van het grootmeesterschap aanvaardde. Portugal, Spanje, Italië, Beieren, Rusland en nog andere landen van Europa hadden vervolgingen ingesteld tegen de vrijmetselaren, en de Heilige Stoel had hare ban vloeken over hen uitgesproken. Maar de jonge Groot meester aarzelde niet. Rusteloos werkzaam en getrouw aan den éénmaal afgelegden eed, handhaafde hij de instellingen der orde in Nederland en waakte onver poosd voor haren bloei. Met de aan het hoofdbestuur verbonden zeer ervaren broederen beraamde Prins Frederik de middelen tot wering van stelsels, die Nederland dreigden binnen te sluipen tot verderf van het zuivere begrip der vrijmetselarij. Hij werkte mede tot de invoering der ritualen, welke de hoofdgedachten huldigen en bewaren der groote moeder-loge van Engeland, waarvan het Nederlandsche Groot-Oosten afstamttot vaststelling van wetten en reglementen van bestuur, die in verschillende tijdperken zijn tot stand gekomen. Steeds verleende hij zijn medewerking en beijverde zich om getrouw te blijven aan het eenmaal inge nomen standpunt der orde, bij de verkondiging eener voor alle volken bevattelijke en toepasselijke leer,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 404