269 THINS FREDERIK DEK NEDERLANDEN. den gedenkdag van Brielle’s victorietot op richting der Maatschappij van Weldadigheid, welke het volgende jaar met „Frederiks-oord” op de Drentsche heide haar eerste kolonie opende. Vervolgens her innerde Willems-oord” aan ’s Prinsen milden broeder, den roemruchten held, die bij zoo talrijke stoffelijke wel daden van het Vorstelijk Huis aan de jonge maatschappij, de schenking voegde van het eerste schoolgebouw. De plannen om den behoeftige op te voeden door hem geschikt te maken tot den arbeidhem door den arbeid een zelfstandige plaats te geven in de samenleving; steeds een groot veld van arbeid voor hem te openen naar dat doel heelt Prins Frederik gestreefd sedert de stichting der maatschappij, gedurende de vestiging en uitbreiding van hare koloniën, tijdens hare treurige ervaringen en de crisis van haar bestaan, tot haar geheele hervorming in 1859. Zijne persoonlijke be moeiingen schraagde de Prins met bijdragen en voor schotten van tonnen gouds. Twee duizend hectaren ontgonnen grond ter plaatse, waar de drie noordelijke provinciën te zamen komen, vroeger zandige onbewoonde vlakten, dorre heiden en poelen honderdtallen woningen bewoond door ruim 2000 zielen, zoodoende aan een dreigend verderf ontrukt zie daar de vruchten van het werk der liefde, waarvoor de in 1881 overleden Vorst woord en daad heeft veil gehad, hetwelk Prins Frederik der Nederlanden door vorstelijke offers heeft in stand gehouden. Onder dezelfde bemoedigende vóórteekenen en met gelijke bedoelingen trad in 1823 ook de Vlaamsche Maatschappij van Weldadigheid in het leven, waarbij evenals in het Noorden, Prins Frederik de eerste plaats bekleedde. ‘Deels door de schrale gronden, waarop de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 407