270 PEINS FREDERIK DER NEDERLANDEN. arbeiders-koloniën te Merxplas en te Wortel nabij Hoogstraten in de provincie Antwerpen waren gesticht, deels door dezelfde fouten, die groote rampen over haar voorgangster hebben uitgestort, werd de zuide lijke maatschappij de stiefzuster van de noordelijke, tot de revolutie den kelk harer jammeren deed over vloeien. Reeds in 1830 was de Vlaamsche Maatschappij niet meer in staat om aan hare financiëele verplichtingen te voldoen. Nog eenige jaren sleepte ze haar kwijnend bestaan voort met een bevolking in de koloniën, welke sinds den aanvang met twee derden was verminderd tot de Vlaamsche Maatschappij van Weldadigheid in September 1 842 werd ontbonden. Hare bezittingen werden in 1846 bij publieken verkoop toegewezen aan Prins Frederik der Nederlanden, en in 1864 op nieuw ver kocht. Verkeerde leiding en nationale ondank hebben de vroegere kolonisten-woningen in puin doen vervallen en de schatten doen verloren gaan, welke Koning Willem l en zijn tweede zoon daar hebben gestrooid. Een breede ruimte vult Prins Frederik in de geschiedenis van een philantropisch stelsel, hetwelk tientallen jaren in Nederland moest dienen om het pauperisme te be strijden, dat in het Zuiden heeft geleid tot loutere teleur stelling, maar in het Noorden tot in lengte van dagende nagedachtenis van den Vorstelijken Bescherm heer zal doen zegenen door het nageslacht van hen, die te Frederiksoord tot deugd en vlijt zijn bekeerd. Het jaar der inhuldiging van Koningin Wilhelmina is ook voor ’s Prinsen stichting merkwaardig door de oprichting van de Gerard Adriaan van Swieten-Tuinbouwschool. Sinds zijn vroegste jeugd gewend aan werkzaamheid, zocht Prins Frederik voortdurend naar de gelegenheid om aan die zucht te voldoen. Hoewel hij na 1840 niet

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 408