272 PRINS FREDERIK DER NEDERLANDEN. Hoe hoog de jaren ook klommen, werd Prins Frederik niet oudzijn geest bleef helder, zijn geheugen een echt Oranje geheugen! sterk en trouw. Nooit onttrok hij zich aan het openbaar levennoch bij de herdenking van vaderlandsche herinneringen of nationale feesten, noch bij de stichting van groote werken, de grondvesting of onthulling van gedenkteekenen en dergelijken. Bij lief noch leed van Nederland of Oranje ontbrak Neerlands oudste Vorst. De Naald in het zeeduin van Scheveningen en het schoone nationale gewrocht Ebenhaëzer van kunstig gedreven metaal en stedendwinger Frederik Hendrik, wiens karakter Prins Frederik in veel opzichten bezatvan Engeland’s Koning Willem III, den machtigste der Oranje’s, wiens daden de Prins steeds met eerbied noemde, die op het Huis ten Bosch en op het Loo zijn stoutste plannen heeft beraamd om den invloed van Lodewijk den Veertienden te fnuiken. Het oog van Prins Frederik schitterde, wanneer hij sprak van dat glanspunt der grootheid van zijn stamhuis. In Silezië w’as de Prins eigenaar van landgoederen, die reeds aan Koning Willem I hadden toebehoord, en in 1846 door den Prins aanzienlijk werden uitge breid door aankoop van het prachtig aangelegde Muskau, weleer het eigendom der familie von Pückler. Evenals de domeingoederen in de rente-ambten van Breda, Neervaart, Oosterhout, Steenbergen, Zevenbergen en Zwaluwe, in 1816 levenslang aan den Prins over gedragen als schadeloosstelling voor zijne rechten bij de vereeniging van Luxemburg met het Rijk, werden zijn goederen steeds en ten meesten voordeele van de pachters bestierd.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 410