273 PRINS FREDERIK DER NEDERLANDEN. op liet Plein 1813 te ’s-Graven- aan de indrukwekkende feestviering bij Neerlands sinds vijftig jaren herstelde Bollendorfschen steen hage herinneren gelegenheid van volksbestaan. De miniatuur-beelden dier gedenkteekenen in Afrikaansch porphyr en in zilver, door de nazaten van Hogendorp, van Stirum, van der Duyn, Kemper en andere leden der hoofd-commissie van 1863 aan haren Prins-Voorzitter aangeboden, strekken tot een gedachtenis aan de rustelooze inspanning, het beleid, de omvangrijke kennis, welke Prins Frederik in de jaren 1863 tot 1869 heeft ontwikkeld, aan de kracht, waarmede Z. K. H. de tegenwerking van invloedrijke partijmannen heeft ont zenuwd om het doel der feestviering te bereiken, hetwelk zich voor den zoon van Neêrland’s Eersten Koning oploste in een nationale hulde aan de groote verdiensten van zijn vader. Aan dien reuzenarbeid, door Prins Frederik persoonlijk verricht, is het te danken, dat 17 November 1863, 24 Augustus 1865 en 17 November 1869 zulke echt-nationale feestdagen zijn geweest. Prins Frederik der Nederlanden was één der laatste vorsten, die konden getuigen van de rampspoedige ge beurtenissen in het laatst der vorige en in het begin der tegenwoordige eeuw. Persoonlijk had Zijn Koninklijke Hoogheid geleden onder de staatkundige stormen, waardoor Europa in zijn binnenste was geschokt. Hij behoorde tot de laatst overlevenden onder hen, die in 1813 en 1814 met eigen vuist tot verdrijving van den algemeenen vijand en tot herstel van ’slands onaf hankelijkheid hebben medegewerkt. Zijn naam, in het Duitsche leger even hoog aangeschreven als op de Nederlandsche stamboeken, meer nog als Mensch dan als Vorst onvergetelijk, blijft in Nederland de nagalm 18

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 411