286 KONING WILLEM 111. van een lokaal, bestemd werd en ander gereed, de verbouwing manége was en hun godsdienst in gaan naar het huis des gebeds, het openbaar te belijden. Vorstelijk mag met recht de gift heeten, die zijne Majesteit verleende bij acte van schenking in dato 21 April 1853; waarbij het Manègegebouw in het Willems park aan de Hervormde gemeente te ’s-Gravenhage werd afgestaan, onder voorwaarde, dat het tot een kerkgebouw voor de Gemeente zou worden ingericht en steeds in gericht gehouden. Met koninklijke edelmoedigheid werd later ook de toezegging, bij dezelfde acte gegeven, vervuld, in het door den Koning dragen van alle kosten van overdracht, en het schenken van den sierlijk gebeeldhouwden predikstoel en den daarmede overeenstemmende voor- lezersbank, en van de kostbare en fraaie benoodigd- heden voor Doop en Avondmaal. Kerkvoogden wendden daarna alle zorgen aan tot het vervullen van den wensch aan de Koninklijke schenking verbonden. De uitkomst getuigde van wélslagen. Eene Commissie daartoe benoemd deed de verbouwing plaats hebben naar de plannen van den architect E. Saraber, terwijl later het schoone orgel, vervaardigd door den Heer W. A. Kam te Rotterdam, geplaatst werd. De kosten werden begroot op 135,000 gulden, en werden gevonden uit 60,000 gulden aan giften, en 75,000 door geldleening. Ongeveer October was een De moeielijkheid van dat oorspronkelijk voor handig overwonnen. De groote ruimte maakte het noodig, dat de kerk in het middengedeelte moest geplaatst worden, en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 425