'287 KONING WILLEM III. omgeven werd, door al zulke localiteiten, als voor woning van den kerkbewaarder, voor consistorie- en andere kamers, magazijnen, gangen enz. vereischt werden. Het gebouw, dat eene oppervlakte heeft van 63.00 el in de breedte, en 31.50 in de diepte, bevat de kerk, welke een langwerpig vierkant vormt. De ingangen bevinden zich aan den voorgevel en aan de beide zijden. Onder den vierkanten toren, met uurwerk en klok, waarop de naam van den Koninklijken Donateur, benevens jaar en dagteekening worden gevonden, is de ingang naar de zitplaatsen der Koninklijke familie; de tribune is achter een toren geplaatst, juist tegenover den predikstoel. Vóór dezen zijn al de zitplaatsen voor de kerkeraadsleden, en naast en achter deze laatste, in wijken verdeeld, de zitplaatsen voor de toehoorders, doch zoodanig ingericht dat de voorste rijen voor de vrouwen bestemd zijn. In het ruim kunnen op deze wijze 1388 personen plaats nemen. Dan heeft men rechts en links van, en tegenover den predikstoel, 6 tribunes, te zamen bevattende 698 zitplaatsen, zoodat in waarheid van deze kerk mag getuigd worden, dat zij een der ruimste en doelmatigst ingerichte kerkgebouwen der Hervormde gemeente te ’s-Gravenhage is. Op het Gemeente-Museum wordt nog de vlag bewaard, waarop de jaartallen 1813 en 1863, met een gekroonde W., en de woorden: „Het dankbaar Vaderland”, een geschenk van Jhr. Hooft van Vreeland te Amsterdam, welke vlag in 1863, bij de steenlegging in het Willems park van den toren wapperde. Op Zondag 14 December 1856 werd des namiddags ten een ure de eerste openbare godsdienstoefening in

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 426