289 KONING WILLEM III. Vaderlands niet aan zijne getrouwe zonen, dat Oranje en Nederland door de eeuwen, en wat meer is door de beschikkingen der Voorzienigheid, onafscheidelijk werden verbonden Een Heiligdom door den koning gegeven is een schoon gedenkteeken te meer van die innige betrekking. En wij mogen noch willen het verzwijgen: het is ons goed, in dit geschenk ook de godsdienstbelijdenis van Koning Willem III rond en open te zien afgelegd, die geen enkelen zijner onderdanen de vrijheid des gewetens krenken wou maar die integendeel getrouw wilde handhavenmaar die ook zelfs in de dagen van godsdienstige spanning, en van strijd niet geschroomd heeft zijn eigen overtuiging uit te spreken, al kon dit door enkelen ook worden misduid. Het was den Koning eene behoefte door die schenking aan zijn volk te verklaren, dat Hij. voor zich de geloofs keuze zijner vaderen getrouw bleef, en het Protestantsch geloof dierbaar achtte. 2) Zie de troonrede van 13 Juni 1853, waarin duidelijk spreekt de overtuiging van den Koning: Gelijkstelling van alle Gods dienstige gezindheden. 2) Grootendeels ontleend aan Ds. „Oort, Inwijdingsrede". 19 Veel meer naar buitenwerkend, was het kloekmoedig en handelend optreden van onzen koning, toen in ls61 een deel van Nederland geteisterd werd door een der vreeselijkste rampen, welke ons land sedert jaren hadden getroffentoen duizende en nog eens duizende bunders grond, welige akkers, vruchtbare weiden, soms nieters

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 429