302 HENDRIK, PRINS DER NEDERLANDEN. Oranje de leer was toegedaan, Prins Hendrik is dood, zoo klonk de mare in de tweede helft van Januari 1879 in Nederland, in Luxemburg, in ruimen kring. Dat is een verlies, zeide ook de onin gewijde, want zelfs hij had gehoord van de vele goede werken door dien prins ondernomen van de waardeering waarmee zoovelen over hem spraken. Was die kiem tot het degelijke, tot 't doorleven van een welbesteed bestaan, ingeborenze werd geleid, tot onwikkeling gebracht door eene zorgvuldige op voeding. Als Prins van Oranje besteedde Willem II zorg aan de opvoeding zijner kinderen, en zeker trok Prins Hendrik, niet ’t minst op rijperen leeftijd, profijt van de wijze, waarop hij naar geest en lichaam geleid werd, van de richting, die zijn koninklijke vader en grootvader hem uitzonden. Koning Willem I was zeker de tolk der gevoelens van de natie, toen hij in 1815, in overeenstemming met de volksvertegenwoordiging, het lustslot Soestdijk schonk aan den Prins van Oranje, als belooning voor zijn held haftig gedrag bij Waterloo. Zooals W. J. Hofdijk zegt was het behoud van den kruisweg waarlangs het Pruisische leger zich met het Engelsche had te ver- eenigen, de vigilie van dien heiligen vrijheidsdag; en dat behoud was aan den Prins van Oranje te danken. Als herinnering hieraan werd ten koste van den lande te Soestdijk een gedenkzuil opgericht ter bijzondere vereering van den moed en de volharding onzer troepen te Quatre-Bras. En op dit lustslot werd den 13den Juni 1820 als derde zoon van den toenmaligen Prins van Oranje, Willem George Frederik, en de Czarerdochter Anna Paulowna, geboren, Willem Frederik Hendrik. Prins der Nederlanden. Hoewel de Prins van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 441