308 HENDRIK, PRINS DER NEDERLANDEN. een bal in de groote sociëteit, dat bijgewoond werd door den Keizer en zijne zusters. Den 9en Februari 1837 kwamen beide schepen te Batavia aan, waar de Gouverneur Generaal de Kerens den Prins begroette als de eerste telg uit het Oranje huis tot heden ook de laatste die de schoone rijke kolonie met een bezoek vereerde. Van Februari tot October bezocht de Prins de meest interessante plaatsen in onze koloniën en zooals uitteraard spreekt, bezag hij alles goed, want een ieder deed zijn best om met het plaatselijk merkwaardige te pronken. Allereerst werden de buitenbezittingen bezocht, Celebes, waar vooral de vorst van Goa uitmuntte in beleefdheden en zich ge voelig toonde over de aangedane eer van het hooge bezoek. Kenia en de tochten landwaarts in, met het verrukkelijke meer van Tondano, zullen den Prins zeker onvergeetlijk zijn geblevenzelfs aan satirieke oogen- blikken ontbrak ’t niet, toen de Alfoersche hoofden zonderling uitgedoscht, hun opwachting maakten; een hunner had een korte satijnen broek aan, met blauwe kousen, terwijl de meesten breede roode en blauwe geborduurde staatsierokken droegen en gegalonneerde punthoeden. Ternate, Amboina, Banda en omliggende eilanden werden niet vergeten, en de Bandaneezen noemden den Prins, den machtigen afstammeling van den machtigen „Jan Compagnie”. Van hier naar Soerabaja, Madura, Probolingolandwaarts in naar Tossaride Bromo bestegen tot op een honderd voet van den krater, die langs een ladder verder moest worden beklommen. Toen er een dikke rookkolom met vreeselijk gedruisch uit den krater omhoog steeg, sloeg een ieder den angst om ’t hart, want overal ontwaardde men nog de lava

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 447