311 HENDRIK, PRINS DER NEDERLANDEN. liet anker in de Tafelbaai te laten vallen. Het „Oranje boven” klonk overal in Kaapstad en omstreken, toen de prins er zich vertoonde. Ook St. Helena en het graf van Napoleon werd bezocht. Den 19den Juli bracht de kommandant Arriëns, Prins Hendrik in den kring der zijnen, toen men in het Huis ten Bosch aan den maaltijd zat, en vernam de terug- gekoraene zoon, dat zijn grootvader hem bevorderd had tot luitenant ter zee le klassewelke bevordering een jaar later, Juni 1839, werd gevolgd door die tot kapitein- luitenant ter zee (overste.) Ons bestek laat niet toe uitgebreid te verwijlen bij al de verdere zeereizen door Prins Hendrik ondernomen. Als kapitein-luitenant deed de prins in 1840 als lste officier op Zr. Ms. fregat Rijn een reis naar de Middel- landsche Zee toenmaals de hoogeschool onzer zee officieren genoemd, toen een vice-admiraal te Port Mahon en een schout-bij-nacht nabij Smyrna de Hollaud- sche eskaders kommandeerde. In 1840 bezocht de prins vele Spaansche, Italiaansche en Grieksche havens, werd zelfs een bezoek gebracht aan den Sultan te Konstantinopel. Den 16den October te Brest zijnde, vernam men den afstand van Koning Willem I, waarop dadelijk de steven naar het vaderland werd gericht. Bij de plechtige huldiging zijns vaders in de Nieuwe Kerk te Amsterdam was de prins tegenwoordig; op denzelfden datum werd hij benoemd tot kapitein ter zee (kolonel). In Juni 1841 lag er te Vlissingen een eskader van vijf schepen zeilree, waaronder een stoomschip „de Etna”. De prins kommandeerde het fregat de „Rijn”, waar aan boord de inmiddels tot schout-bij-nacht be vorderde kommandant Arriëns het bevel voerde over het geheele eskader. Dit was de laatste zeereis, die de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 450