312 HENDRIK, PRINS DER NEDERLANDEN. van van Navarino, dit schip deel prins onder de oogen van zijn mentor meemaakte. Het volgende jaar toch, trad Prins Hendrik zelfstandig op als kommandant van Zr. Ms. fregat „Rijn”, welk schip met het fregat Jason naar St. Petersburg toog, tot bijwoning van het zilveren feest van Keizer Nicolaas. De prins was toen 22 jaar oud. Interessant voor den zeeofficier was de deelname aan een spiegel gevecht van Russische oorlogsschepen onder het oog van den Keizer. Prins Hendrik werd benoemd tot kommandant van het Russische linieschip Azof 74 stukken, gedecoreerd met de vlag Met de Hollandsche vlag in top nam aan het spiegelgevecht. In 1843 trad de Prins op als eskader kommandant, en maakte tot 1848 nog een zestal zelfstandige reizen naar de Middellandsche Zee, Amerika en andere deelen van onzen aardbol. ’t Is gedurende deze jaren, dat de prins zich ’t best als mensch en zeeman liet kennen. Thans aan zich zelf overgelaten, meester en koning op zijn schip, kon bij doen en laten, leven zooals hij verkoos. De eenvoud in zijn kajuit was opvallendeene versiering bestond in de wijze, waarop vier dertigponders waren uitgedoscht, in porcelijnvorm, met sneeuwitte sjorlijnen en broekings, blinkende koperen percussiesloten, en zwart verlakte rolpaarden, een gebruik op de toenmalige oorlogs schepen, veelal toegepast op de kanonnen in de zooge naamde kuil. De tweede versiering was de levensgroote beeltenis van de Ruyter met het randschrift in de lijst: Patriae decus terror hostium. Prins Hendrik achtte de Ruyter den grootste onzer zeehelden en koos diens levenswandel tot voorbeeld. Zich buigende voor het onbegrijpelijke, voor het grootsche, had'hij zoo gaarne

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 451