322 HENDRIK, PRINS DER NEDERLANDEN. normaalschool voor onderwijzeressen opgericht, en in ’t volgende jaar nieuwe scholen voor lager en middelbaar onderwijs, Ook wijdde hij aandacht aan het hooger onder wijs, stichtte eene conservatoire en deed veel voor den toonkunst in ’t algemeen. Toen ’t noodig bleek de constitutie te herzien en meer in overeenstemming te brengen met den algemeenen volkswensch, kwam er eene herziening tot stand, waarbij het oppergezag bleef aan den Koning-Groothertog, doch de toestemming der volksvertegenwoordiging vereischt werd voor ieder uit te vaardigen wet. Eene levens-quaestie was de aanleg van spoorwegen in dit zoo gunstig gelegen landde moeielijkheden. vooral van geldelijken aard zouden onoverkomelijk geweest zijn, indien Prins Hendrik er niet ware. De spoorweglijnen naar Arlon, Diederhofen en Trier: en die van Luxemburg EttelbruchUfflingenTrois Vierges werden in een tiental jaren geopend en was daarmee de grondslag gelegd tot het belangrijke spoor wegnet, dat later Luxemburg tot middelpunt verkreeg, Toen donkere wolken in 1867 over Luxemburg heentrokken, de derde Napoleon de vesting voor zich wenschte en Willem III wel geneigd scheen aan dezen wensch te voldoen, was ’t, na de tegenkanting van Pruisen, hoofdzakelijk aan het beleidvol optreden van Prins Hendrik te danken, dat de Luxemburgers hunne nationaliteit behielden. De grondslagen eener betere regeling legde hij den mogendheden voor, en vier dagen nadat de conferentie te Londen plaats greep, werden zijne voorstellen bijna woordelijk overgenomen. Sinds is Luxemburg een onafhankelijk land, door de groote mogendheden neutraal verklaard. Maakte de prins zich daarna verdienstelijk door de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 460