323 HENDRIK, PRINS DER NEDERLANDEN. vereeniging van verschillende genootschappen tot één lichaam met den titel van Koninklijk Groothertoglijk instituut, onder zijne persoonlijke bescherming, men denke niet dat hij in al dien tijd zijn geliefd Vaderland vergat. Hoewel een berg van werk te Walferdingen zich steeds opzamelde, toonde hij zich ter geschikte gelegen heid de woorden te herinneren bij zijn afscheid van Indië geuit De pogingen te Billiton verricht om mijnen te ontginnen, trokken hem aan; en niet lettend op de aanvankelijke verklaring, dat ’t eiland geen tin bezat, liet hij nieuwe onderzoekingen doen, en zeker is ’t latere enorme succes aan zijn doorzicht en volharding te danken. Overbekend zijn de pogingen van den prins om na de opening van het Suez-kanaal, den Nederlandschen handel te Port-Saïd boven dien van andere volken te bevoorrechten. Tonnen gouds had hij er voor overeen Nederlandsch-Oostersch hotel op te richten met pak huizen en stapelplaatsen voor den handel, zoodat de Nederlandsche driekleur fier wapperde in den vreemde boven de daken dier echt-Nederlandsche onderneming. Doch dit mocht niet aan de verwachting beantwoorden. Port-Saïd nam niet die vlucht, die velen verwachtten; de booten passeerden er, en hielden er alleen op voor kolenladen. Meer succes heeft de prins gehad met zijne bemoeiingen in zake onzer gro<® stoomvaartmaatschappijen; en mochten de Maatschappijen Nederland en Zeeland nog jaren en jaren bestaan, immer zullen er booten dienen te wezen, die zijn naam als dankbare herinnering dragen. Toen voor de Nederland het aanvankelijke kapitaal niet volteekend werd, was de prins de eerste, die met vorstelijke hand het voorbeeld gaf tot een nieuwe poging, die gelukte. En toen het eerste stoomschip

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 461