324 HENDRIK, PRINS DER NEDERLANDEN. die alleen te geeselenin deel in de Willem III, nauwelijks in zee, geheel in brand geraakte, was de prins de eerste die de verloren moed deed herleven, en acht maal honderd duizend gulden voorschot gaf, zonder onderpand, waarvan men hem de rente van 4"/o als 't ware, moest opdringen. Hij leefde geheel met de maatschappij mee, woonde vergaderingen bij, deed ’t zijne om een korps geschikte officieren en vaste bemanningen in ’t leven te roepen, en toen het schip, dat zijn naam droeg op de vierde reis verongelukte, gaf hij machtiging een nieuw te bouwen, en doopte "t Voorwaarts,” dat de leuze der Maatschappij moest wezen. In 1872 verloor de prins zijne geliefde echtgenoote. Prinses Amalia had zich in de negentien jaar van haar huwelijk bij de Luxemburgers zeer bemind gemaakt. In het park te Luxemburg werd in 1876 een bronzen standbeeld voor de vorstin opgericht. Troost zocht de prins thans, waar vinden is. als de bittere levensslagen ons den arbeidals ’t kon. nam hij nog meer aangelegenheden van zijn land dan vroeger. In hetzelfde jaar opende hij de lijn Athus-La Madeïaine van den Prins Hendrik-spoorwegrichtte te Luxemburg een museum van schilderwerken op, en leefde letterlijk voor de belangen van Nederland en Luxemburg, ’t Zou ons te ver leiden om alles te noemen wat Prins Hendrik ondernam, waarin hij belang stelde en waaraan hij zijn steun gaf. Nog slechts twee zaken even aangestipt. Toen de maatschappij Zeeland in 1875 opgericht werd, was Prins Hendrik dadelijk bereid tot ’t welslagen dezer onderneming mede te werken. De booten, die tusschen Vlissingen en Queensboro in de vaart kwamen, hadden aanvankelijk met veel tegenspoed te kampen,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 462