333 DE GROOTHERTOGIN VAN SAKSEN. phologie, mineralogie teekeningen van met de groote mannen van zijn tijd, met Uarlyie en zooveel anderen, ook een schat van intime brieven, zooals die van zijne moeder, de Fran Rath.” Walther van Göthe wist wel wat hij deed toen hij dit archief aan de Groothertogin vermaaktehij was zich volkomen bewust dat dit erfdeel van zijn groot vader aan geen betere handen kon zijn toevertrouwd. Ziet hier wat de vorstin kort daarop, 21 Juni 1885, schreef, toen hare plannen reeds tot rijpheid kwamen, en waaruit men hare hooge opvatting ten volle voelt: .Je ne puis pas laisser administrer l’archive Göthe „comme mi appendice d’autres archives. Je me suis „engagée d’honneur a faire les choses selon mon senti- „ment d’honneur et de responsabilité, comme héritière „du trésor intellectuel que M. de Göthe m’a confié „paree qu’il me connaissait” 1) Dit hooge gevoel leidde de Groothertogin in geheel haar verderen arbeid. i) Overgenomen uit een eigenhandig schrijven van H. K. H. de Groothertogin aan HDz. secretaris-thesaurier. schrijver van dit opstel. „Moge Hire Königliche Hoheit die Fran Grossherzogin „dieses mein Vermachtniss, ich sage besser, dieses Göthe’sche Vermachtniss, in dem Sinne empfangen, in „dein es Höchstderselben durch mich entgegengebracht „wird, als einen Beweis tief empfundenen, weil tief be- „gründeten Vertrauens.” Van welk belang dit Archief was. zal men begrijpen, wetende dat het Göthe’s handschriften bevatte van bijna al zijne poëtische en andere werken, ook die van zijne natuurwetenschappelijke werken, zijn kleurenleer, mor- 1 1 1 en geologie, alles met de aan zijn hand. Verder zijne briefwisseling van zijn tijd, met Carlyle schat

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 471