334 DE GROOTHERTOGIN VAN SAKSEN. i aan dat het paleis te het archief voor- Reeds den 22sten 1885 werd H. K. H. in het bezit gesteld van hetgeen haar was toegedacht. Volgens het testament moesten de kasten, waarin de papieren van het archief geborgen waren, in gesloten toestand worden overhandigd. De Groothertogin zou zelve uitzoeken wat tot het eigenlijke archief behoorde, dus haar eigendom bleef, en wat tot de natuurlijke erfgenamen moest terugkeerenwel een blijk van ver trouwen hunnerzijds, maar ook de eenige wijze om iets goeds tot stand te brengen. Dagen lang arbeidde de vorstin persoonlijk onderzoek in eenige vertrekken van 1 Weimar, die aangewezen waren om loopig te herbergen. Het was een moeielijke arbeid, die zij met de haar eigene geestkracht en praktisch verstand volvoerde. Zij schreef 27 April: „J’ai ouvert les armoires de ,1’archive proprement dite. Le soleil et l’air donnent „en plein par cette belle matinee sur ces trésors caches „et inaccessibles depuis si longtemps, comme si ces „rayons de lumière sont le symbole de la nouvelle „importance a la quelle ils sont appelés.” 1) Al werkende aan het onderzoek der papieren, maakte de Groothertogin haar plan, wat verder te doen zou zijn, en al spoedig bracht zij hare denkbeelden tot klaarheid. In de eerste plaats wilde Hare Koninklijke Hoogheid eene vereeniging in het leven roepen, met Weimar als zetel, onder een permanent bestuur met jaarlijksche samenkomsten en Göthe-feesten. Die vereeniging zou i) Overgenomen uit een eigenhandig schrijven van H. K. H. de Groothertogin aan HDz. secretaris-thesaurier, schrijver van dit opstel.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1899 | | pagina 472